منابع طبیعی ثروتی است متعلق به همه ملت ها                منابع طبیعی باید به معارف عمومی تبدیل شود (مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای)                                                 این جنگل ها مال همه ملت است باید آن ها را حفاظت کنیم  ( امام خمینی ره )                                                            منابع طبیعی با مردم برای مردم   

اجرای 20 کیلومتر پروژه بادشکن غیرزنده در شهرستان آران و بیدگل

99/09/20 ...
طرح پروژه بادشکن غیرزنده در شهرستان آران و بیدگل به طول 20 کیلومتر در روستای حسین آباد بخش کویرات اجرا شد .

ریاست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان آران و بیدگل گفت : یکی از شیوه های اصولی کنترل فرسایش بادی اجرای پروژه بادشکن غیرزنده است . از دلایل اجرای  پروژه ، کمبود زمان جهت تثبیت شن های روان – فرسایش بادی شدید در منطقه و کمبود آب است .

رضا شفیعی گفت: اعتبار این پروژه 3450 میلیون ریال و از محل بند ه تبصره 4 ریزگردی بوده که به طول 20 کیلومتر و با مصالح بومی منطقه که شامل نی و سرشاخه های درخت خرما و سازگار با محیط زیست باشد در بخش کویرات اجرا شده است .

وی در ادامه افزود:در این پروژه ساقه های نی و شاخه ها ی درخت خرما به صورت شطرنجی و به شکل مربع به طول 3 متر به روی تپه های شنی کار گذاشته می شود که باعث جلوگیری از حرکت شن های روان در منطقه می شود .

شفیعی اضافه کرد که در ادامه این اجرای پروژه باد شکن غیرزنده در زوایای شبکه های اجرا شده قلمه کاری با گونه اسنکنبیل اجرا می شودکه با این کار تپه های ماسه به صورت کامل تثبیت شده و در خاتمه با قرق منطقه باعث میشود تقویت و احیاء پوشش گیاهی می شود .

بازدید : 666 20 آذر 1399 ساعت 11:40 ق.ظ
درحال بارگزاری