منابع طبیعی ثروتی است متعلق به همه ملت ها                منابع طبیعی باید به معارف عمومی تبدیل شود (مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای)                                                 این جنگل ها مال همه ملت است باید آن ها را حفاظت کنیم  ( امام خمینی ره )                                                            منابع طبیعی با مردم برای مردم   

بیابان‌زدایی ٣٠٧ هزار هکتار از اراضی استان اصفهان

98/03/27 ...
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان گفت: در استان با مطالعات انجام شده یک میلیون و ٩٠ هزار هکتار کانون بحران فرسایش بادی وجود دارد که تاکنون ٣٠٧ هزار هکتار از این وسعت را بیابان زدایی کرده ایم.

عبدالرضا مهاجری در حاشیه بازدید از نیم قرن طرح‌های بیابان زدایی در آران و بیدگل، اظهار کرد: 27 خردادماه روز جهانی بیابان‌زدایی با شعار در سالجاری "بیایید جهانی سبز بسازید" است.

وی با بیان اینکه یکی از چالش‌های جهانی قرن گذشته و حاضر، بیابان‌زایی است، تصریح کرد: با توجه به افزایش آمار مرگ و میر، فقر و مهاجرت به خصوص در قاره آفریقا، مجامع بین المللی بیابان‌زایی را به عنوان معضل جهانی مطرح کرده اند. براساس مصوبه مجلس ایران نیز در کنوانسیون جهانی بیابان زدایی قرار گرفت و امسال بیست و پنجمین سال است که ایران در این کنوانسیون قرار دارد و دولت‌ها برنامه‌هایی را برای بیابان‌زدایی اجرا کرده اند.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان استفاده غیرصحیح از عرصه‌ها، شخم اراضی مرتعی، حذف جنگل‌ها، برداشت غیر اصولی از معادن را از عوامل تشدید بیابانزایی دانست و گفت: ١٠ درصد خشکی‌های دنیا بیابان است که در ایران ٢٠ درصد و در اصفهان ٣٠ درصد را شامل می‌شود. این اراضی بیشتر شامل شهرستان‌های شمالی و مرکزی استان است.

مهاجری تصریح کرد: در استان با مطالعات انجام شده یک میلیون و ٩٠ هزار هکتار کانون بحران فرسایش بادی وجود دارد که تاکنون ٣٠٧ هزار هکتار از این وسعت را بیابان زدایی کرده ایم. در حالی که که کل فضای سبز اصفهان ٣٥٠٠ هکتار است که قابل مقایسه با اقدامات بیابان زدایی در استان طی ٥٠ سال گذشته نیست.

وی در خصوص مناطق درگیر در استان اظهار کرد: در شهرستان‌های خور و بیابانک، اردستان، کاشان، برخوار، بادرود، نطنز و جرقویه اصفهان که بیابان زدایی انجام شده است. اولویت ما برای طرح بیابان زدایی مناطقی بود که مردم زندگی می‌کردند و آن مناطق را نهال کاری کردیم.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با بیان اینکه هر ساله اعتباراتی از صندوق توسعه ملی برای بیابان زدایی دریافت می‌شود، خاطرنشان کرد: امسال دومین سال است و باید دید چه رقمی تخصیص می‌یابد.

مهاجری با بیان اینکه با توجه به قیمت چوب و زغال بعضاً این جنگل‌های دست کاشت مورد سرقت قرار گرفته و قاچاق می‌شوند، اظهار کرد: از رسانه‌ها می‌خواهیم با اطلاع رسانی به مردم در صورت مشاهده تخلفاتی از این دست، موارد را به شماره ١٥٠٤ اطلاع دهند تا مأموران این اداره با متخلفان برخورد کنند.

وی اضافه کرد: هر هکتار جنگل ایجاد شده سالانه ٦٧ تن ریزگرد را مهار و ٢.٥ تن اکسیژن تولید می‌کند. سیلی که در خوزستان آمد و موجب تحمیل خسارت شد، به دلیل جنگل‌های دست کاشت و مراتع موجود در اصفهان کمتر بود که از سیلاب جلوگیری کرد و این به دلیل مدیریت در استان است.
بازدید : 193 27 خرداد 1398 ساعت 02:31 ب.ظ
درحال بارگزاری