منابع طبیعی ثروتی است متعلق به همه ملت ها                منابع طبیعی باید به معارف عمومی تبدیل شود (مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای)                                                 این جنگل ها مال همه ملت است باید آن ها را حفاظت کنیم  ( امام خمینی ره )                                                            منابع طبیعی با مردم برای مردم   

500 هکتار از بیابان های آران و بیدگل نهالکاری شد

97/05/20 ...
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل گفت: 500 هکتار از کانون های فرسایش بادی این شهرستان در قالب طرح های گوناگون از زمان آغاز خدمت دولت تدبیر و امید نهالکاری شده است.

رضا شفیعی بیان کرد: این طرح ها با مبلغی نزدیک به 20 میلیارد ریال از محل اعتبارهای ملی اجرا و سالانه به طور میانگین 100 هکتار از کانون های فرسایش بادی آران و بیدگل نهالکاری شد.
وی افزود: 100 هزار هکتار جنگل های دست کاشت تاغ و قره داغ از 50 سال پیش تا کنون در مناطق بحرانی فرسایش بادی آران و بیدگل ایجاد شده که آمادگی برای نهالکاری سالانه یک هزار هکتار در این شهرستان نیز وجود دارد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل گفت: هم اکنون 102 هزار هکتار از مناطق بیابانی این شهرستان به عنوان کانون ‌های بحران درجه دو و سه شناسایی شدند که برای جنگلکاری آن به اعتبارهای دولتی و همکاری سایر مجموعه ها به ویژه مردم نیاز است.
او با اشاره به محدودیت اعتبارات برای حفاظت از منابع طبیعی اضافه کرد: جنگل‌های دست کاشت امنیت مردم آران و بیدگل و شهرهای مجاور، شرکت‌های صنعتی، کشاورزی و جاده‌های ریلی و آسفالتی را فراهم کرده و امکان حفاظت از این عرصه ها تنها از سوی یک مجموعه امکان پذیر نیست.
به گفته شفیعی، شهرستان آران و بیدگل با مساحت 610 هزار هکتار نزدیک به 35 درصد از تاغزارهای استان اصفهان را در خود جای داده است.
مساحت عرصه های‌ بیابانی این شهرستان 278 هزار هکتار و مهمترین پدیده زمین ریخت شناسی وجود نوار ریگ بلند به طول 90 کیلومتر با مساحت نزدیک به 112 هزار هکتار است که در اولویت طرح‌ های بیابان‌ زدایی و تثبیت شن ‌های روان قرار دارد.
آران و بیدگل با جمعیت بیش از 103 هزار نفر در فاصله 6 کیلومتری کاشان و 215 کیلومتری شمال اصفهان واقع می باشد.
بازدید : 299 21 مرداد 1397 ساعت 12:34 ب.ظ
درحال بارگزاری