منابع طبیعی ثروتی است متعلق به همه ملت ها                منابع طبیعی باید به معارف عمومی تبدیل شود (مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای)                                                 این جنگل ها مال همه ملت است باید آن ها را حفاظت کنیم  ( امام خمینی ره )                                                            منابع طبیعی با مردم برای مردم   

بازدید قائم مقام وزارت محیط زیست نیجریه از طرح های بیابانزدایی آران و بیدگل

97/04/24 ...
معاون وزیر محیط زیست کشور نیجریه در رأس هیاتی از مدیران وزارت محیط زیست این کشور از طرح های بیابانزدایی آران و بیدگل بازدید کردند و با اقدامات ایران در زمینه مبارزه با بیابان زدایی آشنا شدند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان آران و بیدگل در جمع بازدیدکنندگان با اشاره به مساحت ۲۷۸ هزار هکتاری عرصه ‌بیابانی در این شهرستان افزود: مهم ترین پدیده ژئومورفولوژی منطقه ، وجود نوار ریگ بلند به طول 90 کیلومتر است که مساحت آن حدود 112 هزار هکتار و در اولویت طرح‌ های بیابان‌ زدایی و تثبیت شن ‌های روان است.
 

رضا شفیعی ادامه داد: مساحت شهرستان آران و بیدگل حدود ۶۱۰ هزار هکتار است که ۱۰۲ هزار هکتار آن را کانون های فرسایش بادی تشکیل می دهد و در این راستا تا کنون حدود ۱۰۰ هزار هکتار درخت کاشته شده است.
وی افزود: کار تثبیت شن ‌های روان منطقه از ۵۰ سال پیش آغاز شده است که بذرپاشی ، مالچ‌پاشی ، قلمه‌ کاری و بذرکاری 4 روش تثبیت شن ‌های روان در این منطقه بوده است.
وی گفت: مالچ ‌پاشی باعث تثبیت شن‌‌های روان و همچنین مانع تبخیر رطوبت می ‌شود و بعد از آن با نهال ‌کاری تپه‌ های شنی بطور کامل تثبیت می‌ ‌شود.

معاون فرماندار آران و بیدگل نیز در جمع بازدیدکنندگان نیجریه ای با اشاره به اینکه این شهرستان ویترین طرح های بیابان زدایی در کشور است افزود: حدود ۵۰ درصد وسعت شهرستان آران و بیدگل را بیابان تشکیل می دهد که طرح های متنوع بیابان زدایی از ۵۰ سال گذشته تا کنون در جریان بوده است.
علی یوسفیان ادامه داد: متوسط بارندگی درازمدت شهرستان آران و بیدگل ۱۲۰ میلیمتر و تبخیر سطحی ۲۶۰۰ میلیمتر است که میزان بارندگی در سال های اخیر به شدت کاهش یافته است و در نتیجه اجرای طرح های بیابان زدایی را بیشتر از گذشته مورد توجه قرار داده است.

 
وی بیان کرد: عملیات بیابان زدایی یک وظیفه مهم و جمعی است که همه باید مشارکت داشته باشند و در این راستا سازمان جنگل ها و مراتع کشور توانسته با مشارکت مردم در این شهرستان به خوبی اجرا کند.
وی تصریح کرد: ثمره اجرای طرح های بیابان زدایی در این شهرستان ، مهاجرت معکوس و همچنین ایجاد بیش از ۱۸۰۰ واحد تولیدی در منطقه کاشان شده است.
وی ادامه داد: ورود سالانه هزاران گردشگر داخلی و خارجی و سرمایه گذاری در بخش های مختلف در شهرستان آران و بیدگل ثمره اجرای طرح های بیابان زدایی بوده است.
شفیعی تصریح کرد: برای طرح های نهال کاری از درختان بومی منطقه از جمله تاغ ، اسکنبیل ، قره داغ و شوره گز استفاده می شود که در مقابل خشکسالی هم مقاوم هستند.
 
بازدید : 327 24 تير 1397 ساعت 11:31 ق.ظ
درحال بارگزاری