منابع طبیعی ثروتی است متعلق به همه ملت ها                منابع طبیعی باید به معارف عمومی تبدیل شود (مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای)                                                 این جنگل ها مال همه ملت است باید آن ها را حفاظت کنیم  ( امام خمینی ره )                                                            منابع طبیعی با مردم برای مردم   

بازدید شرکت کنندگان کنفرانس مقابله با گرد و غبار از طرح های بیابانزدایی آران وبیدگل

96/04/13 ...
جمعی از شرکت کنندگان در کنفرانس بین المللی گرد و غبار روز سه شنبه از طرح های بیابانزدایی شهرستان کویری آران و بیدگل در شمال استان اصفهان بازدید کردند.

 

رئیس سازمان جنگل ‌ها، مراتع و آبخیزداری در جمع نمایندگان کشورهای شرکت کننده در کنفرانس بین المللی گرد و غبار در محل باغ پسته اعتمادی آران وبیدگل گفت: 20 میلیون هکتار از منطقه های بیابانی کشور ایران تحت تاثیر فرسایش بادی است که با اقدام های صورت گرفته توانستیم هفت و نیم میلیون هکتار آن را کنترل کنیم.
خداکرم جلالی افزود: حدود 2.3 میلیون هکتار جنگل دست کاشت حاصل عملیات بیابان زدایی در کشور بوده و کلیه اقدام های بیابانزدایی با رویکرد مشارکت مردم و در راستای پیشبرد شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور صورت گرفته است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که ایران بیش از 164 میلیون هکتار وسعت دارد، افزود: این کشور 14 و 3 دهم میلیون هکتار جنگل، 85 میلیون هکتار مرتع و 32 میلیون هکتار بیابان دارد.

وی اظهار کرد: میزان بارندگی در کشور به طور میانگین 250 میلی متر در سال است که این میزان یک سوم میانگین جهانی بوده و تبخیر در کشور نیز 2 هزار و 100 میلی متر و 3 برابر میانگین جهانی است.
وی با اشاره به کاشت 120 هزار هکتار جنگل‌ های تاغ در چند دهه گذشته در شهرستان آران و بیدگل گفت: در این شهرستان که پیش از این کانون بحران و بیابان بود به وسعت 100 کیلومتر در 100 کیلومتر شن زار وجود داشت که با اجرای طرح های جنگل‌ کاری دست کاشت تاغ، روند بیابان زایی متوقف شده است و اکنون شاهد مهاجرت معکوس در این منطقه هستیم.

جلالی با بیان این که میانگین بارندگی در این شهرستان کمتر از 90 میلی متر در سال است گفت: در حاشیه نوار بند ریگ در این شهرستان با کاشت درختان تاغ، حرکت شن ‌های روان متوقف شده است و اکنون شاهد رونق صنعت و کشاورزی در این منطقه هستیم بطوریکه در این منطقه باغ های پسته زیادی توسط بهره ‌برداران محلی ایجاد شده است.
مرکز شهرستان آران و بیدگل در شمالی ترین نقطه استان اصفهان، در فاصله 6 کیلومتری شهرستان کاشان و 215 کیلومتری مرکز استان اصفهان قرار دارد.
کنفرانس بین المللی مقابله با گرد و غبار، چالش ها و راه حل ها ١٢ تا ١٤ تیرامسال برگزار می شود.
این کنفرانس روز گذشته با حضور رئیس جمهوری اسلامی ایران ، گری لوئیس هماهنگ کننده سازمان ملل در ایران و نمایندگان 34 کشور در سطح وزرا و کارشناسان در تهران گشایش یافت.
در این کنفرانس سه روزه، وزرا و نمایندگانی از کشورهای مختلف از جمله از کشورهای ایتالیا، فرانسه، آلمان، چین، آذربایجان، بلژیک، قطر، عمان، کویت، پاکستان، ارمنستان، چاد، عراق، ترکیه، هند، اردن، کره جنوبی، اسلواکی، صربستان و آمریکا حضور دارند.
بازدید : 374 13 تير 1396 ساعت 04:35 ب.ظ
درحال بارگزاری