منابع طبیعی ثروتی است متعلق به همه ملت ها                منابع طبیعی باید به معارف عمومی تبدیل شود (مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای)                                                 این جنگل ها مال همه ملت است باید آن ها را حفاظت کنیم  ( امام خمینی ره )                                                            منابع طبیعی با مردم برای مردم   

رئیس سازمان جنگل ها: 80 درصد از گرد و غبار کشور منشاء خارجی دارد

96/04/13 ...
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: 80 درصد از گرد و غبار موجود در ایران منشاء خارجی دارد و بیشتر از کشورهای همسایه غربی و جنوب غربی وارد کشور می شود.


خدا کرم جلالی در حاشیه بازدید جمعی از نمایندگان کشورهای شرکت کننده در کنفرانس بین المللی مقابله با گرد و غبار از طرح های بیابانزدایی آران و بیدگل افزود: مساله گرد و غبار در کشور ما بسیار حائز اهمیت است و این موضوع از طرف سازمان محیط زیست و وزارت امور خارجه در حال پیگیری در سازمان ملل است.
وی بیان کرد: برگزاری کنفرانس تهران نیز در راستای پیگیری مساله گرد و غبار است و در این کنفرانس راهکارهای عملی پدیده گرد و غبار بررسی می شود.

وی ادامه داد: این کنفرانس با حضور نمایندگان 43 کشور جهان در حال برگزاری است که مرحله افتتاحیه آن روز گذشته برگزار شد و امروز نیز در دو بخش بازدید میدانی از طرح های بیابانزدایی شهرستان آران و بیدگل و استان خوزستان در جریان است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: فردا در نشست پایانی، موضوع های کنفرانس، کارشناسی و در پایان قطعنامه ای صادر خواهد شد که همه مکلف به اجرای آن بوده و پشتوانه آن هم سازمان ملل است.
وی خاطرنشان کرد: امیدواریم از طریق سازمان ملل بتوانیم هماهنگی لازم برای اقدام های کشورهای مختلف برای مهار پدیده گرد و غبار را شاهد باشیم.
وی با بیان این که ما باید خود را در مقابل پدیده گرد و غبار مصون کنیم، افزود: مجموعه کشورهای عربستان، اردن، سوریه، عراق، افغانستان و پاکستان هم که منشاء گرد و غبار هستند باید اقدام های لازم را انجام دهند و هماهنگی ها باید از طریق سازمان ملل متحد انجام شود.
کنفرانس بین المللی 'مقابله با گرد و غبار، چالش ها و راه حل ها' از ١٢ تا ١٤ تیر جاری، در تهران در حال برگزاری است.
این کنفرانس روز گذشته با حضور حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان، 'گری لوئیس' هماهنگ کننده سازمان ملل در ایران، نمایندگان 34 کشور که بیشترین تاثیر را از این پدیده گرفته ‌اند، در سطح وزیران و کارشناسان در تهران گشایش یافت.
در این کنفرانس سه روزه، وزیران و نمایندگان کشورهای ایتالیا، فرانسه، آلمان، چین، آذربایجان، بلژیک، قطر، عمان، کویت، پاکستان، ارمنستان، چاد، عراق، ترکیه، هند، اردن، کره جنوبی، اسلواکی، صربستان و آمریکا حضور دارند.
20 میلیون هکتار از منطقه های بیابانی کشور تحت تاثیر فرسایش بادی است که با اقدام های صورت گرفته تاکنون 7 و نیم میلیون هکتار آن کنترل شده است.
حدود 2 و 3 دهم میلیون هکتار جنگل دست کاشت حاصل عملیات بیابانزدایی در کشور بوده است.
ایران 32 میلیون هکتار بیابان دارد.
مرکز شهرستان آران و بیدگل در شمالی ترین نقطه استان اصفهان، در 6 کیلومتری شهرستان کاشان و 215 کیلومتری مرکز استان اصفهان واقع است.
بازدید : 350 13 تير 1396 ساعت 05:00 ب.ظ
درحال بارگزاری