منابع طبیعی ثروتی است متعلق به همه ملت ها                منابع طبیعی باید به معارف عمومی تبدیل شود (مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای)                                                 این جنگل ها مال همه ملت است باید آن ها را حفاظت کنیم  ( امام خمینی ره )                                                            منابع طبیعی با مردم برای مردم   

هجوم ملخ‌های کوهاندار به تاغزارهای آران و بیدگل

96/01/23 ...
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل از آغاز هجوم ملخ های کوهاندار به تاغ زارهای این شهرستان خبر داد.


رضا شفیعی اظهار داشت: این ملخ ها به سطح سه هزار هکتار از اراضی تاغزارهای حسین آباد بخش کویرات،  چهارطاقی و بخش هایی ازشمال سفیدشهر  هجوم آورده اند.
 
وی تصریح کرد: ملخ های کوهاندار هم اکنون در پوره سن یک هستند و عملیات مقابله ای با آنها در سنین دو و سه و قبل از پروازی شدن انجام می شود.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل با اشاره به تلاش شبانه روزی واحد حفاظت اداره منابع طبیعی و شناسایی به موقع مکان‌های طغیان ملخ، گفت: عملیات مقابله‌ای با این ملخ ها در اواسط اردیبهشت ماه آغاز می شود.
 
وی تاکید کرد: این عملیات به صورت شیمیایی و از طریق دستگاه‌ سمپاش اونیماک و با اعتبار مصوب اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان به صورت کامل انجام می شود.
 
شفیعی اظهار کرد: ملخ‌های کوهاندار از مهم‌ترین آفات درختان تاغ هستند که با تغذیه بیش از اندازه این درختان موجب خشک شدن آنها و در نتیجه فرسایش خاک می‌شوند.
 
وی گفت: هجوم ملخ‌های کوهاندار به تاغزارهای آران و بیدگل هر ساله موجب خشک شدن بخش وسیعی از این تاغزارها می‌شود که این خود موجب حرکت ماسه‌های روان در مناطق آسیب دیده می‌شود.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل افزود: جدا از مباحث حرکت ماسه‌های روان در صورت رشد این ملخ‌ها و رسیدن به پوره سن پنج، این ملخ‌ها به داخل شهر هجوم آورده و آسیب‌های اجتماعی را به شهر وارد می‌کنند.
 
آران و بیدگل با دارا بودن ۱۲۰ هزار هکتار جنگل‌های دست کاشت تاغ، ۴۰ درصد از تاغزارهای استان اصفهان را در خود جای داده است.
بازدید : 736 23 فروردين 1396 ساعت 12:50 ب.ظ
درحال بارگزاری