منابع طبیعی ثروتی است متعلق به همه ملت ها                منابع طبیعی باید به معارف عمومی تبدیل شود (مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای)                                                 این جنگل ها مال همه ملت است باید آن ها را حفاظت کنیم  ( امام خمینی ره )                                                            منابع طبیعی با مردم برای مردم   

یک طرح جدید مالچ پاشی به صورت آزمایشی در آران و بیدگل اجرا شد

95/12/24---
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل از اجرای طرح جدید و آزمایشی مالچ پاشی در 5 هکتار از اراضی منطقه شهریاری ابوزیدآباد آران و بیدگل خبر داد.


 

رضا شفیعی اظهار داشت: این طرح برای اولین بار و به طور آزمایشی در حال انجام است که در آن از نوع خاصی از مالچ امولوسیونی استفاده شده است که تاثیر آن روی محیط زیست در حال بررسی است.
وی تصریح کرد: ظرف شش ماه آینده تمام بررسی ها درباره مقدار نفوذ پذیری باران، شکنندگی، تاثیر روی پوشش گیاهی و مقدار تثبیت شن توسط این نوع مالچ بررسی خواهد شد تا در صورت تایید توسط کارشناسان در دستور کار قرار گیرد. وی با اشاره به اینکه نوع جدید مالچ امولوسیونی، مایع است بیان کرد: تفاوت این نوع مالچ با نوع قبلی در این است که با آب مخلوط می شود و تاثیر کمتری روی محیط زیست می گذارد ولی نوع قبلی با آب مخلوط نمی شد و باید قبل از استفاده در کمپ حرارتی گرم می شد و هزینه ها هم بالاتر می رفت.

مالچ (Mulch) به هرگونه پوششی اطلاق می شود که برای محافظت و ارتقای کیفیت خاک، روی سطح آن گسترده می شود. از دهه 40 تاکنون برای تثبیت شن های روان و بیابان زدایی در کشور از مالچ نفتی استفاده می شود. در سال های اخیر کارشناسان محیط زیست این نوع مالچ نفتی را دارای عوارضی برای محیط زیست عنوان کرده اند به همین دلیل نمونه های دیگری از مالچ های نفتی و غیرنفتی ارائه شده که همه در مرحله آزمایش هستند .

شهرستان آران و بیدگل با وسعت 605 هزار هکتار، دارای 103هزار هکتار کانون بحران یکی از مناطق در معرض خطر فرسایش بادی و طوفان های ماسه ای کشور است. شهر ابوزیدآباد یکی از شهرهای توابع شهرستان آران و بیدگل است که در 30 کیلومتری شمال شرق این شهرستان واقع شده است.
بازدید : 897 26 اسفند 1395 ساعت 12:25 ب.ظ
درحال بارگزاری