منابع طبیعی ثروتی است متعلق به همه ملت ها                منابع طبیعی باید به معارف عمومی تبدیل شود (مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای)                                                 این جنگل ها مال همه ملت است باید آن ها را حفاظت کنیم  ( امام خمینی ره )                                                            منابع طبیعی با مردم برای مردم   

تخریب کنندگان تاغزارهای استان تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند

95/08/09 ...
دادستان عمومی و انقلاب اصفهان گفت: دستگاه قضایی استان با تخریب کنندگان تاغزارها در مناطق کویری و بیابانی استان با قاطعیت برخورد می کند و آنها را تحت پیگرد قانونی و کیفری قرار می دهد.

روابط عمومی دادگستری استان اصفهان  به نقل از حسن رحیمی اضافه کرد: برای کشت و پرورش درختچه تاغ در تاغزارهای مناطق کویری و بیابانی استان، هزینه زیادی از بیت المال صرف شده است و هرگونه تخریب آن جرم محسوب می شود.
وی تاکید کرد: دستگاه قضایی استان اصفهان، افرادی که به قطع درختچه تاغ در این مناطق و تخریب تاغزارهای اقدام کنند را تحت پیگرد قضایی و کیفری قرار خواهد داد.
دادستان عمومی و انقلاب اصفهان که در کارگروه فرعی شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی این استان سخن می گفت، حفظ و صیانت از منابع ملی را نیازمند عزم ملی و عمومی دانست و افزود: تاغزارها سرمایه های ارزشمند ملی هستند که برای جلوگیری از انتشار ریزگردها و آسیب های زیست محیطی به شهرها و مناطق صنعتی و بیابان زدایی نقش مهمی دارند.
رحیمی، همکاری و تعامل نهادهای مسئول را در حفظ و صیانت از منابع طبیعی مورد تأکید قرار داد و افزود:‌ لازم است مسئولان بهترین راهکارها و تدابیر لازم را در راستای پیشگیری از وقوع جرم اتخاذ کنند.
وی تاکید کرد: نهادهای مسئول باید با بهره مندی از تمام ظرفیت ها، امکانات همچنین افزایش و تقویت تیم های حفاظتی خود در حوزه صیانت از منابع طبیعی اقدام کنند.
دادستان عمومی و انقلاب اصفهان همچنین خواستار فرهنگ سازی عمومی و اطلاع رسانی در راستای حفظ، نگهداری و اهمیت منابع طبیعی به عنوان سرمایه و منابع ارزشمند ملی شد.
جلسه کارگروه فرعی شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی بنا به درخواست رئیس کل دادگستری استان و بمنظور بررسی و ارائه راهکارهای لازم برای جلوگیری از تخریب تاغزارهای مناطق بیابانی و کویری این استان به ریاست دادستان عمومی و انقلاب تشکیل شد.
در این جلسه معاونان دادستان، مدیران کل منابع طبیعی و آبخیزداری ، راه و شهرسازی و روسا و دادستان های حوزه های قضایی شهرستان های کاشان، اردستان، نطنز، خور و بیابانک، نایین، آران و بیدگل و برخوار حضور داشتند.
در طی یکسال گذشته، قاچاقچیان چوب با قطع درختچه های تاغ در تاغزارها و مناطق کویری استان اصفهان، خسارت هایی را به این مناطق وارد کرده اند.
رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان آران و بیدگل مهرماه امسال اعلام کرد: در یک سال گذشته 40 تن چوب قاچاق تاغ حاصل قطع بیش از دو هزار و 200 اصله درخت تاغ از قاچاقچیان چوب کشف و ضبط شده است.
همچنین رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان برخوار ، مهرماه امسال از کشف و ضبط بیش از پنج تن چوب بلوط و 2 تن چوب تاغ قاچاق در این شهرستان خبرداد.
محمدحسین شاملی  در نشست خبری به مناسب 'روز جهانی بیابانزدایی' در محل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان افزود: آنها قطع درختچه ها و تبدیل آن به ذغال را بعنوان منبع درآمد خود برگزیده اند.
وی تاکید کرد: قطع درخت تاغ و تبدیل آن به ذغال به معضلی بزرگ تبدیل شده و بصورت شغل درآمده است.
به گفته شاملی، هر کیلوگرم ذغال تاغ 130 هزار ریال در بازار به فروش می رسد.
مدیرکل منابع طبیعی و آخیزداری استان اصفهان نیز خرداد امسال در نشست خبری تصریح کرد: پارسال 48 کوره تولید ذغال، یکهزار اصله درخت قطع شده، سه هزار و 796 اصله درخت در زمان قطع شدن و 45 هزار و 849 واحد دامی غیر مجاز توقیف شد.
عملیات اجرای طرح بیابان زدایی 10 هزار هکتاری شرق اصفهان از اول آبان امسال با مشارکت نهادهایی شامل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری، جهاد سازندگی، سپاه پاسداران، سازمان های مردم نهاد و اداره کل محیط زیست استان اصفهان آغاز شد.
این طرح قرار است تا پایان سال 96 منطقه وسیعی از شرق اصفهان را پوشش داده و از فرسایش خاک و پدیده گرد و غبار جلوگیری کند.
وقوع طوفان های مکرر و ایجاد گرد و غبار معلق در هوا در سال های گذشته خسارت زیادی به مناطق نظامی شرق اصفهان از جمله پایگاه هوایی هشتم شکاری و همچنین مناطق شهری وارد کرده است.
این پوشش گیاهی ( درختچه تاغ ) ضمن کنترل ماسه های روان تاثیر بسزایی در حفاظت از فرودگاه بین المللی شهید بهشتی، پایگاه هوایی شهید بابایی، اراضی زراعی و روستاهای مجاور از صدمات ریزگردها دارد.
استان اصفهان 10 میلیون و 700 هزار هکتار وسعت دارد که 30 درصد آن را مناطق بیابانی تشکیل می دهد.
16کانون بحران فرسایش بادی به مساحت یک میلیون و 90هزار هکتار در استان وجود دارد.
بر اساس اعلام کارشناسان منابع طبیعی اصفهان، وسعت بیابان های ایران 20درصد مساحت کشور است در حالی که این رقم در استان اصفهان به 30 درصد می رسد.
بیابان های اصفهان بیشتر در نیمه شرقی این استان قرار دارد.
بازدید : 288 9 آبان 1395 ساعت 12:46 ب.ظ
درحال بارگزاری