منابع طبیعی ثروتی است متعلق به همه ملت ها                منابع طبیعی باید به معارف عمومی تبدیل شود (مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای)                                                 این جنگل ها مال همه ملت است باید آن ها را حفاظت کنیم  ( امام خمینی ره )                                                            منابع طبیعی با مردم برای مردم   

برگزاری دوره آموزشي– ترویجی مدیریت چرا در ایستگاه ابوزیدآباد شهرستان آران و بیدگل

95/07/29 ...
کارشناس مرتع اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان آران و بیدگل گفت:با توجه قشلاقی بودن اکثر مراتع سطح شهرستان و نزدیک شدن به آغاز فصل چرای دام، دوره آموزشی-ترویجی مدیریت چرا در ایستگاه ابوزیدآباد برگزار گردید .


زهرا شبستری گفت : هدف از برگزاری این دوره تاکید بر رعایت دقیق زمان ورود و خروج دام دام به مراتع ، رعایت ظرفیت چرای دام با توجه به خشکسالیهای شدید سال های اخیر و ضعیف شدن پوشش گیاهی مراتع برای دامداران دارای پروانه چرای دام و سند طرح مرتعداری بود .

وی افزود : اطلاع رسانی در خصوص برخی قوانین جدید مرتع از جمله شرایط ابطال پروانه های چرای دام ، مدارک لازم جهت انتقال حقوق مرتعداری از دامداران متوفی به وراث و ... از دیگر مباحث مطرح شده در دوره مذکور بود .
ایشان در ادامه با اشاره به نزدیک شدن به آغاز فصل چرای دام در مراتع قشلاقی شهرستان از دامداران دارای پروانه چرا خواستار تمدید پروانه های چرای دام در اسرع وقت شدند . همچنین با توجه به آغاز شمارش دام در مراتع خواستارهمکاری و تعامل بیشتر با مامورین یگان حفاظت اداره شدند .

سپس آقای گل آرایی کارشناس بیابان اداره در این دوره مذکور در خصوص اهمیت حفظ تاغزارهای سطح شهرستان که قسمت اعظمی از مراتع شهرستان را پوشانده مطالبی عنوان و خواستار تعامل بیشتر دامداران جهت حفظ این مواهب الهی شدند .
در پایان اعضای هیئت مدیره شرکت تعاونی مرتعداران وحدت شهرستان به ارائه گزارش عملکرد شرکت تعاونی پرداخته و ازسهامداران این شرکت خواستار ارائه مدارک لازم جهت صدور دفترچه های عضویت جدید شدند .

شهرستان آران و بيدگل با وسعت605 هزارهكتار  دارای 376 هزار هكتار مراتع می باشد که با عملیات ممیزی به 76 سامانه عرفی تبدیل شده  و حدود 450دامدار از اين مراتع بهره برداري مي كنند.
بازدید : 316 29 مهر 1395 ساعت 08:41 ق.ظ
درحال بارگزاری