منابع طبیعی ثروتی است متعلق به همه ملت ها                منابع طبیعی باید به معارف عمومی تبدیل شود (مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای)                                                 این جنگل ها مال همه ملت است باید آن ها را حفاظت کنیم  ( امام خمینی ره )                                                            منابع طبیعی با مردم برای مردم   

چرای غیرمجاز شتر در آران و بیدگل متوقف شد

95/07/25 ...
کارشناس مسئول مرتع اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهریستان آران و بیدگل گفت: چرای غیر مجاز 45 نفر شتر که خارج از فصل وارد مراتع شمالی این شهرستان شده بودند متوقف و پرونده آن به مراجع قضایی ارسال شد.
 
 
 

زهرا شبستری اظهار داشت: از جمله مراتع شمالی این شهرستان شامل مرنجاب ، چاه کنجه ، گوره محمدرضا و ارغوانی ... می باشد که از مراتع قشلاقی شهرستان بوده و دارای پوشش گیاهی ضعیف می باشد و با توجه به این که شتر یکی از دام های سنگین است، با چرای بی رویه و خارج از فصل سبب از بین رفتن پوشش های گیاهی منطقه می شود.همین امر موجب برخورد شدید با متخلفین شده است .وی وسعت مراتع شهرستان را 376 هزار هکتار برشمرد و گفت: این مراتع دارای 76 سامانه عرف است که 71 سامانه قشلاقی و 5 سامانه ییلاقی است.
شبستری با بیان این که زمان ورود دام به مراتع قشلاقی از اول آذرماه تا آخر اسفند ماه و ییلاقی از 20 اردیبهشت ماه تا 20 شهریورماه است تصریح کرد: چرای خارج از فصل جرم محسوب می شود و جریمه هر نفر شتر حدود هفت میلیون ریال است.
وی در رابطه با بهبود وضع پوشش گیاهی در آران و بیدگل خاطرنشان کرد: اجرای طرح بذرپاشی و بوته کاری در مراتع این شهرستان یکی از راهکارهای بهبود وضع پوشش گیاهی در این منطقه ها بوده که هم اکنون هم در مناطقی در حال اجراست.
شهرستان آران و بیدگل با 100 هزار نفر جمعیت در شمالی ترین نقطه استان اصفهان، در فاصله شش کیلومتری شهرستان کاشان و 215 کیلومتری مرکز استان اصفهان قرار دارد.
بازدید : 253 25 مهر 1395 ساعت 01:44 ب.ظ
درحال بارگزاری