منابع طبیعی ثروتی است متعلق به همه ملت ها                منابع طبیعی باید به معارف عمومی تبدیل شود (مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای)                                                 این جنگل ها مال همه ملت است باید آن ها را حفاظت کنیم  ( امام خمینی ره )                                                            منابع طبیعی با مردم برای مردم   

آغاز عملیات مبارزه با موش صحرایی در 110هکتار از تاغزارهای شهرستان آران و بیدگل

1395/06/11...
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل از آغاز عملیات مبارزه با موش صحرایی در 110هکتار از تاغزارهای این شهرستان خبر داد.


رضا شفیعی گفت: این طرح با هدف حفاظت از تاغزارهای شهرستان و جلوگیری از بروز بیماری سالک در محدوده تاغزارهای شمال و جنوب روستای ریجن ابوزیدآباد آغاز شده است.
وی افزود: اجرای این طرح در ابتدا در منطقه های بحرانی شهرستان که توسط اداره منابع طبیعی و همکاری شبکه بهداشت و درمان شناسایی شده آغاز شده است.
وی گفت: عملیات مبارزه با موش صحرایی در دو مرحله انجام می شود که در مرحله اول به روش مکانیکی عملیات لانه کوبی و در مرحله دوم، لانه های فعال شناسایی و با استفاده از سم مورد تایید وزارت بهداشت که به صورت طعمه مسموم شده است، داخل هر لانه انداخته می شود که موش ها با تغذیه از آن از بین می روند.
موش عامل بیماری سالک است و این بیماری مشترک انسان و دام است که با گزش پشه خاکی به انسان منتقل می شود و در این بیماری جوندگان مانند موش های صحرایی، مخزن بیماری هستند و زمانی که پشه های خاکی از مخزن های آلوده به انگل سالک خونخواری می کنند، آلوده به انگل می شوند.
اگر این پشه آلوده انسان را بگزد باعث انتقال بیماری به انسان می شود و با توجه به گونه انگل و ناقل، از چند هفته تا چند ماه پس از گزش، زخمی در پوست ایجاد می شود که پس از آن تبدیل به یک ضایعه پوستی (اسکار) می شود و اثر آن برای همیشه باقی می ماند.
شهرستان آران و بیدگل در شمالی ترین نقطه استان اصفهان، در فاصله شش کیلومتری شهرستان کاشان و 215 کیلومتری مرکز استان اصفهان قرار دارد.
شهرستان آران و بیدگل دارای 120 هزار هکتار جنگل های دست کاشت تاغ دارد.
بازدید : 903 11 شهريور 1395 ساعت 01:00 ب.ظ
درحال بارگزاری