منابع طبیعی ثروتی است متعلق به همه ملت ها                منابع طبیعی باید به معارف عمومی تبدیل شود (مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای)                                                 این جنگل ها مال همه ملت است باید آن ها را حفاظت کنیم  ( امام خمینی ره )                                                            منابع طبیعی با مردم برای مردم   

کمبود امکانات و نیروی انسانی به قاچاق چوب دامن زده/امکانات قرقبانان جوابگوی مقابله با قاچاقچیان چوب نیست

95/05/12 ...
عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با انتقاد از اینکه کمبود امکانات پیشرفته و نیروی انسانی به قاچاق چوب دامن زده، گفت: قاچاقچیان چوب از این کمبودها استفاده و اقدام به ضرب و شتم و کشتن قرقبانان می‌کنند.

علی بختیاری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به مصدومیت قرقبان آران و بیدگل در تعقیب و گریز با قاچاقچیان چوب، از تعرض به حریم جنگل های کشور انتقاد کرد و افزود: هر چند استفاده غیرمجاز از درختان و منابع طبیعی طبق قانون جرم است ولی متاسفانه برخی با اقدامات سودجویانه از کمبود قرقبان استفاده و بخش عمده جنگل و منابع طبیعی کشور را از بین می برند.

نماینده مردم بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس شورای اسلامی، قاچاق چوب را چالش عمده منابع طبیعی کشور خواند وگفت: البته موضوع قاچاق چوب و قطع درختان مربوط به امروز و دیروز نیست و سال ها است که با این معضل روبرو هستیم، به نوعی می توان گفت مافیایی پشت این قضیه وجود داشته و از قاچاقچیان حمایت می کند.
این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه کمبود امکانات پیشرفته و نیروی انسانی به قاچاق چوب دامن زده، تصریح کرد: به طوری که قاچاقچیان چوب از این کمبودها استفاده و  اقدام به ضرب و شتم و کشتن قرقبانان می کنند.
بختیاری با تاکید بر اینکه امکانات قرقبانان جوابگوی مقابله با قاچاقچیان چوب نیست، بر لزوم تقویت و ارتقای تجهیزات این قشر تاکید کرد و ادامه داد: در راستای حفاظت بهتر از منابع طبیعی کشور و جان قرقبانان باید به طور ویژه این قشر با امکانات پیشرفته تجهیز شوند.
وی بر لزوم برخورد جدی و قاطع و همچنین تشدید مجازات قاچاقچیان چوب تاکید کرد وگفت: باید با افرادی که با سودجویی اقدام به قطع درختان و منابع طبیعی کشور می‌کنند به صورت قاطع برخورد و نسبت به تشدید مجازات آنها اقدام کرد البته این برخوردها باید به شکلی باشد که دیگر هیچ فردی جرات تعدی به قرقبانان و منابع طبیعی کشور را نداشته باشد.
عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، بر لزوم فرهنگ سازی مناسب برای حفاظت بهتر از منابع طبیعی کشور تاکید کرد و افزود: در کنار تشدید مجازت متخلفان رسانه ها باید فرهنگ سازی مناسبی را داشته و اهمیت محیط زیست و منابع طبیعی کشور را به طور مداوم به شهروندان اطلاع رسانی نمایند.
بختیاری با تاکید بر اینکه بهتر است حفاظت از جنگل و منابع طبیعی کشور به مردم واگذار شود، تصریح کرد: تجربه  ثابت کرده در گذشته که عشایر و روستاییان حافظان طبیعت بودند شاهد این همه تخلف در عرصه منابع طبیعی نبودیم.

نماینده مردم بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس دهم، با بیان اینکه درختان ومنابع طبیعی نقش بسزائی در جلوگیری از هجوم ریزگردها و فاجعه زیست محیطی دارند، گفت: تخریب جنگل و قطع درختان تبعات سوئی بر روند زندگی انسان ها گذاشته و ادامه زندگی را با مشکلات زیادی مواجه می کند بنابراین به صورت جدی نیاز است برای زندن ماندن و ادامه حیات در راستای حفظ جنگل و منابع طبیعی کشور تلاش جدی داشته باشیم.
عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، بر لزوم استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در راستای حفاظت از منابع طبیعی تاکید کرد و یادآور شد: از آنجایی که حفاظت کامل از عرصه های منابع طبیعی به تنهایی از توان دولت خارج است بنابراین باید از مشارکت مردم برای جلوگیری از تعرض به جنگل و حفاظت از منابع طبیعی کشور بهره برد./
بازدید : 612 12 مرداد 1395 ساعت 08:51 ق.ظ
درحال بارگزاری