منابع طبیعی ثروتی است متعلق به همه ملت ها                منابع طبیعی باید به معارف عمومی تبدیل شود (مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای)                                                 این جنگل ها مال همه ملت است باید آن ها را حفاظت کنیم  ( امام خمینی ره )                                                            منابع طبیعی با مردم برای مردم   

ضبط 350 کیلوگرم چوب قاچاق تاغ در آران وبیدگل

95/05/06 ...
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل از قطع 18 اصله درخت تاغ و کشف 350کیلو گرم چوب تاغ قاچاق در محمد آباد ابوزید آباد خبر داد.

رضا شفیعی به گشت‌زنی مداوم ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی در محدوده تاغزارها به دلیل افزایش پدیده قاچاق در شهرستان اشاره و اظهار کرد: ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی حین گشت زنی در محدوده تاغزارهای روستای محمدآباد ابوزیدآباد به یک وانت‎بار مشکوک شده و پس از بازرسی ۳۵۰ کیلوگرم چوب تاغ کشف کردند.

وی افزود : در محدوده‌ی وانت‌بار متخلفان نیز ۱۸ اصله درخت تاغ قطع شده بود که راننده وانت و هم‌دست او پس از دستگیری و مواجهه با مستندات به قطع درختان اعتراف کردند.

شفیعی با تاکید بر اهمیت حفظ و نگهداری جنگل‌های دست کاشت بیابانی به علت کویری بودن و هجوم شن‌های روان در شهرستان تصریح کرد: سودجویان برای رسیدن به سودهای کلان و بازار سیاه پر رونق ذغال اقدام به قطع درختان و ذغال‌گیری می‌کنند.

وی قطع درختان تاغ را از معضلات اصلی آران و بیدگل دانست و عنوان کرد: سال گذشته قاچاقچیان چوب تاغ یک هزار و ۲۰۰ اصله درخت به وزن تقریبی ۳۰ تن را قطع کردند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل با بیان این که در راستای حفاظت از جنگل‌های دست کاشت شهرستان از ابتدای سال ۹۴ تاکنون ۱۰۷ فقره پرونده قضایی تشکیل شده است خاطرنشان کرد: ۵۰ پرونده مربوط به قاچاق چوب و تهیه‌ی زغال بوده است که ۷۰ نفر در جریان آن دستگیر شده‌اند. همچنین ۵۱پرونده نیز مربوط به تجاوز به اراضی ملی و دولتی و مابقی در مورد چرای دام در عرصه‌های بیابانی بوده است.

آران و بیدگل با ۱۲۰ هزار هکتار جنگل‌های دست کاشت تاغ، حدود ۴۰ درصد از تاغزارهای استان اصفهان را در خود جای داده است و آمار رو به افزایش کشفیات چوب و ذغال در شهرستان زنگ خطر نابودی تاغزارها را به صدا درآورده است، زنگ خطری که از فاجعه زیست محیطی و هجوم ریزگردها حکایت دارد.

 
بازدید : 626 6 مرداد 1395 ساعت 07:50 ق.ظ
درحال بارگزاری