منابع طبیعی ثروتی است متعلق به همه ملت ها                منابع طبیعی باید به معارف عمومی تبدیل شود (مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای)                                                 این جنگل ها مال همه ملت است باید آن ها را حفاظت کنیم  ( امام خمینی ره )                                                            منابع طبیعی با مردم برای مردم   

آران و بیدگل در محاصره بیابان‌هاست

94/04/29 ...
آران و بیدگل در محاصره بیابان‌هاست . برخی کارشناسان پیش بینی می‌کنند بحران آب و بیابانزایی تا چند دهه‌ی دیگر موجب مهاجرت از برخی شهرهای کویری و متروکه شدن آن‌ها خواهد شد. یکی از شهرهایی که در متن چنین پیش بینی‌هایی قرار دارد، آران و بیدگل است.

دیده‌ خشکسالی در آران و بیدگل با کاهش بارندگی‌ها، از بین رفتن جنگل‌های دست کاشت، فرسایش خاک و حرکت بیابان‌ها به سمت شهرها خودنمایی می‌کند. اتفاقی که در سال‌های اخیر با بروز مکرر پدیده‌ی گرد و غبار و هشدارهای مکرر مبنی بر کم آبی خودنمایی می‌کند.

خشک‌سالی واکنش طبیعت به زیاده‌روی انسان‌هاست. این پدیده سال‌هاست گریبان‌گیر مردم فلات مرکزی ایران شده و روزبه‌روز در حال پیشرفت است. در سالیان اخیر با فرصت طلبی افراد سودجو و حملات بی رحمانه به جان درختان تاغ شهرستان، خصوصا در قسمت شرقی آن، این جنگل‌ها که سپر دفاعی آران و بیدگل در برابر لشکر ریگ‌های بیابان است رو به نابودی نهاده و خطر جدی پیش روی بیابان حس شده است.

مشکل بیابان جدی است

به نظر می‌رسد به خاطر عدم مدیریت صحیح محیط زیست در سال‌های گذشته، بیابان اصلی ترین تهدید شهرهای ایران شده است. در این میان شهرهایی که در فلات مرکزی ایران قرار دارند، بیشتر با این معضل دست و پنجه نرم می‌کنند. در همین رابطه چندی پیش استاندار اصفهان گفته بود: متأسفانه ۸۰ درصد استان در خشک‌سالی شدید قرار دارد، در غرب استان در حدود ۲۰ درصد کاهش بارش و در شرق این میزان به ۸۰‌ درصد رسیده است، بر اساس آمارها استان اصفهان در میان ۳ استان یزد، خراسان جنوبی و سیستان که قرن‌هاست خشک‌سالی دارند، قرار گرفته است.

سول زرگرپور با بیان این که اصفهان جزء ۵ استان کشور بوده که با خشک‌سالی شدید مواجه است، تصریح کرد: مهم این است که مردم بدانند وضعیت اکنون ما چگونه است و در حقیقت وضعیت آب استان بسیار بد است.

بر اساس آمار کانون‌های فرسایش بادی در سال ۸۲، ۷۳۶ هزار هکتار از اراضی استان اصفهان دچار فرسایش شدند، این در حالی است که در سال ۸۹ این عدد به یک‌میلیون و ۹۲ هزار هکتار رسیده است.

شهری که جای خود را به بیابان خواهد داد

برخی کارشناسان پیش بینی می‌کنند بحران آب و پیش روی بیابان تا چند دهه‌ی دیگر موجب مهاجرت از برخی شهرهای کویری خواهد شد. یکی از شهرهایی که در متن چنین پیش بینی‌هایی قرار دارد، آران و بیدگل است.

پرفسور پرویز کردوانی یکی از کسانی است که مدعی شده است به خاطر برداشت‌های بی رویه از سفره‌های آب زیرزمینی آران و بیدگل تا ۲۵ سال آینده شهری به نام آران و بیدگل وجود نخواهد داشت. وی در تیرماه ۹۱ در همایش «کویر، تهدیدات و فرصت‌ها» که در آران و بیدگل برگزار شد خاطرنشان کرده بود: اگر برداشت از منابع زیرزمینی در قسمت کویر مرکزی از کوه البرز تا خلیج فارس و از زاگرس تا افغانستان و پاکستان به همین صورت ادامه پیدا کند تا ۶۰ – ۵۰ سال دیگر نه قمی وجود دارد و نه کاشان ونه گرمساری خواهیم داشت و نه سمنان.
وی منابع آبی زیرزمینی در منطقه آران و بیدگل را فقیرترین نقطه دشت کاشان عنوان کرده و گفته بود: الان سالی یک متر آب در منابع زیرزمینی پایین می‌رود و شوری آب سالی ۱۰۰ میکرو بیشتر می‌شود که رک بگویم اگر این رویه ادامه پیدا کند تا ۲۵ سال دیگر آران و بیدگل وجود نخواهد داشت.

گرد و غبار و نابودی شهرستان در آینده

در یکی دو سال اخیر پدیده‌ی گرد و غبار به صورت جدی در نقاط مختلف ایران موجب بروز مشکلات اساسی در زندگی مردم شده است. با این حال شاید کمتر نقطه‌ای در سطح کشور مانند آران و بیدگل باشد که با هر نسیم و باد ضعیفی، توده‌ای از گرد و خاک به شهر هجوم می‌آورد، به طوری که گاهی علاوه بر زندگی، نفس کشیدن نیز در شهر دشوار می‌شود.

کارشناس واحد بیابان اداره منابع طبیعی این پدیده را عامل سخت شدن زندگی در شهرستان عنوان کرد و افزود: مهاجرت و بیکاری یکی از نتایج غیر مستقیم تخریب جنگل‌های کویری است.

حمید گل آرایی حیات کشاورزی، صنعت و شهرنشینی آران و بیدگل را در گرو وجود عرصه‌های جنگل‌های دست کاشت بیابانی عنوان کرد و اظهار داشت: همین تاغزارهای اطراف شهرستان است که از پیش روی بیابان جلوگیری می‌کند و زندگی را در شهر ممکن می‌سازد.

عزم همگانی برای مقابله با بیابان

با وجود تلاش‌های بسیاری که از سوی ادارات مسئول صورت گرفته است، در حال حاضر بهره‌برداری بی رویه از سفره‌های آب زیرزمینی، بهره‌برداری غیراصولی از معادن، چرای غیر اصولی دام، تخریب جنگل‌های دست کاشت، وجود کوره‌های آجر پزی و تخریب خاک مهم ترین دلایل بیابان زایی و ایجاد پدیده‌ی گرد و غبار در آران و بیدگل است و مقابله با آن عزمی همگانی می‌طلبد.
حمید گل آرایی با بیان این که با تلاش اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل در سال‌های اخیر کانون فرسایش بادی درجه یک در شهرستان وجود ندارد، لزوم ورود مردم به حفاظت از عرصه‌های جنگلی کویری را گوشزد کرد و ادامه داد: اگر مردم در حفظ جنگل‌های دست کاشت با اداره‌ی منابع طبیعی همکاری کنند و جنگل را متعلق به خودشان بدانند، شاهد حل بسیاری از مشکلات موجود خواهیم بود.


 

 

 

بازدید : 688 29 تير 1395 ساعت 01:33 ب.ظ
درحال بارگزاری