منابع طبیعی ثروتی است متعلق به همه ملت ها                منابع طبیعی باید به معارف عمومی تبدیل شود (مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای)                                                 این جنگل ها مال همه ملت است باید آن ها را حفاظت کنیم  ( امام خمینی ره )                                                            منابع طبیعی با مردم برای مردم   

طرح نهالکاری 100 هکتاری شمال سفیدشهر آران و بیدگل 90درصد پیشرفت دارد

95/04/21 ...
به گفته مسئول واحد بیابان اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل طرح نهالکاری و مراقبت آبیاری 100 هکتاری شمال سفید شهر آران و بیدگل از 90 درصد  و
طرح نهالکاری حاشیه جاده احداثی آران و بیدگل - گرمسار از 50 درصدپیشرفت فیزیکی
برخوردار است . 

 

حمید گل آرایی  اظهارکرد: هم اکنون دو طرح نهالکاری 100 هکتاری در منطقه شمال سفید شهر در حال تکمیل است که طرح اول 90 درصد و طرح دوم 65 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
وی افزود: در طرح اول تا کنون 12 هزار و 500 نهال کاشته شده و طی دو سال گذشته تا کنون 17 نوبت آبیاری شده اند، در طرح دوم نیز تا کنون 12 هزار و 500 نهال کاشته شده و در مدت شش ماه گذشته تاکنون هشت نوبت آبیاری شده اند.
وی گونه های کاشته شده را نهال تاغ و قره داغ بر شمرد و گفت: اجرای این دو طرح توسط بخش خصوصی در حال اجراست.

مسئول واحد بیابان اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل همچنین در خصوص اجرای طرح نهالکاری حاشیه جاده احداثی آران و بیدگل - گرمسار گفت: این طرح توسط شهرداری آران و بیدگل در حال اجراست و تاکنون 11 هزار نهال کاشته و در 10 نوبت آبیاری شده اند که این طرح پیشرفتی 50 درصدی داشته است.

وی با بیان اینکه برای نهالکاری هر هکتار از اراضی بیابانی هزینه ای بالغ بر 45 میلیون ریال نیاز است، خاطر نشان کرد: نهال های تاغ کشت شده در عرصه های بیابانی به مدت دو سال آبیاری و مراقبت می شود و بعد از دو سال به صورت طبیعی به رشد خود ادامه می دهد.

گل آرایی، وسعت اراضی بیابانی شهرستان آران و بیدگل را 384 هزار هکتار عنوان کرد و افزود: حاصل عملیات بیابانزدایی و نهالکاری از سال 49 تاکنون، ایجاد 120هزار هکتار جنگل دست کاشت بیابانی در این شهرستان است.
آران و بیدگل با وسعت 605 هزار هکتار، دارای 103هزار هکتار کانون بحران و یکی از مناطق در معرض خطر فرسایش بادی و طوفان های ماسه ای کشور است.
شهرستان آران و بیدگل در شمالی ترین نقطه استان اصفهان، در فاصله شش کیلومتری شهرستان کاشان و 215 کیلومتری مرکز استان اصفهان قرار دارد.
بازدید : 674 21 تير 1395 ساعت 12:38 ب.ظ
درحال بارگزاری