منابع طبیعی ثروتی است متعلق به همه ملت ها                منابع طبیعی باید به معارف عمومی تبدیل شود (مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای)                                                 این جنگل ها مال همه ملت است باید آن ها را حفاظت کنیم  ( امام خمینی ره )                                                            منابع طبیعی با مردم برای مردم   

درختان «پده» جنگلی کویر در محاصره آفت

95/03/01 ...
پده جنگلی، درختانی شگفت انگیز و منحصر به فرد در کویر آران و بیدگل است که در سال های اخیر با انواعی از آفت ها دست و پنجه نرم می کنند و نیاز به مهربانی و کمک انسانها جهت مبارزه با این آفت ها دارد.

نوعی آفت از نوع موریانه چوبخوار اینک به جان پده جنگلی افتاده به گونه ای که با خوردن شاخ و تنه، این درختان را در آستانه نابودی قرار داده است.
در محدوده سنبک، چاله چهارطاقی و چاه کنجه کویر آران و بیدگل پهنه ای زیبا از درختانی پهن برگ پده به چشم می خورد که منظره ای شبیه جنگل را در ذهن تداعی می کند و این درحالی است که به علت کمبود آب، گرما و تعرق زیاد در کویر تنها درختان با برگ های سوزنی سازگاری پیدا می کنند و وجود درختان پده و آن هم با ویژگی های منحصر به فرد، هر انسانی را به تفکر وامی دارد و به نوعی درس خداشناسی به انسان ها می آموزد.

درختان پده جنگلی ازجمله درختان مقاوم و با ویژگی های منحصر به فرد است که با نگهداری آب در حفره تنه درخت، تشنگی پرندگان و سایرموجودات همجوار را درکویر سوزان آران وبیدگل رفع می کند.

کارشناس واحد بیابان اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل وسعت رویشگاه درختان پده جنگلی آران و بیدگل را حدود 50 هکتار به صورت پراکنده عنوان و اظهار کرد: نیمی از این درختان در محاصره آفت از نوع موریانه چوبخوار قرار گرفته است، به گونه ای که این آفت ها با خوردن شاخ و تنه، این درختان را در آستانه نابودی قرار داده اند.
حمید گل آرایی افزود: پده درختی است که بومی نواحی آسیای مرکزی و دارای سه نوع برگ نیزه ای قلبی شکل و بیضوی است.
وی تصریح کرد: پده، تنها درخت پهن برگ عرصه تپه های ماسه ای و حاشیه چاله های بیابانی است که تحت تاثیر زه آب های اطراف قرار دارد و باعث تثبیت شن های روان و جلوگیری از فرسایش خاک شده اند.
گل آرایی گفت: این گیاه متعلق به خانواده بید و ارتفاع متوسط آن معمولا بین سه تا پنج و قطر تاج پوشش آن نیز بین 2 تا چهار متر می رسد و عمده رویشگاه های پده در ایران در استان های خوزستان، سیستان و بلوچستان، کرمان، یزد، اصفهان و بیابان های حوزه مسیله است.
وی تصریح کرد: این درختان اغلب در نقاطی از تپه های شنی که رطوبت بیشتری فراهم است، اجتماعات و توده های متراکمی را ایجاد می کند و خاک رویشگاه پده معمولا دارای بافت سبک تا نیمه سنگین شامل ماسه بادی و آبرفت های رودخانه ای می باشد و همچنین در خاک های شور و حتی در لبه چاه نمکی نیز دیده می شود و پراکنش آن را در حاشیه نواری بلند تپه های ماسه ای سمبک سیازگه چهارطاقی می توان مشاهده می شود.
این کارشناس تصریح کرد: متاسفانه در سال های اخیر این درختان ارزشمند دچار نوعی آفت چوبخوار شده اند که توجه کارشناسان و مسئولان را در این خصوص می طلبد.
گل آرایی با اشاره به پیگیری جدی موضوع نابودی این درختان از اداره کل منابع طبیعی استان اصفهان خاطرنشان کرد: در آینده نزدیک با همکاری و هماهنگی کارشناسان منابع طبیعی کار مبارزه با آفت این درختان شگفت انگیز شروع خواهد شد.

کارشناس گیاه پزشکی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان نیز گفت: برای مبارزه با این آفت از سمی به نام دورسبان استفاده می شود.
اسماعیل موحدی افزود: پس از پاشیدن این سم روی آن نایلون پیچیده می شود تا پس از تبخیر آفات از بین بروند.
وی تاکید کرد: پس از بازدید کارشناسان منابع طبیعی از محل، کار مبارزه با این آفت با هدف جلوگیری در از بین رفتن این درختان صورت خواهد گرفت.
شهرستان کویری آران و بیدگل در 200 کیلومتری شمال اصفهان واقع است.
بازدید : 1385 1 خرداد 1395 ساعت 02:05 ب.ظ
درحال بارگزاری