منابع طبیعی ثروتی است متعلق به همه ملت ها                منابع طبیعی باید به معارف عمومی تبدیل شود (مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای)                                                 این جنگل ها مال همه ملت است باید آن ها را حفاظت کنیم  ( امام خمینی ره )                                                            منابع طبیعی با مردم برای مردم   

ریزگردها خیال رفتن از آران و بیدگل را ندارند

95/02/30 ...
به گفته  کارشناس واحد بیابان اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل چند سالی است که ریزگردها و گرد و غبار به مهمانان همیشگی مردم شهرستان آران وبیدگل تبدیل شده اند و گویا خیال رفتن از آسمان را ندارند و به گونه ای صاحب خانه شده اند.

 

حمید گل آرایی گفت : ریزگردها و گرد و غبار که در سال های قبل با شروع روزهای گرم و سوزان عزم آمدن به منطقه می کردند، گویا دیگر مهمانی خود را از فصل بهار شروع کرده اند و حتی در روزهای سرد و زمستانی هم کسی شاهد کوچ آنها نبود، گویا مردم باید خود را برای همیشه با آن ها عادت بدهند.
بیشتر مردم ؛ ریزگرد و گرد وغبار را یکی می پندارند، غافل از آن که ریزگردها اندازه بسیار ریزتری نسبت به گرد و غبار دارند و می توانند بیشتر و عمیق تر از گرد و غبار به عمق راه های تنفسی ما نفوذ کنند و مشکل ساز شوند.

ایشان افزود: خشکسالی و خشک شدن تالاب ها در عراق و بادهایی که از سمت غرب و شمال غرب از کشورهای عراق، سوریه و عربستان به سمت ایران می وزند از عوامل اصلی بروز پدیده ریزگردها در کشور است.
حمید گل آرایی بادهای محلی، فصلی120 روزه در استان های شرقی و جنوب شرقی، وجود کویر لوت و دشت کویر، اراضی بیابانی در جنوب غرب و مرکز کشور را از عوامل داخلی بروز پدیده ریزگردها برشمرد.
وی همچنین عوامل اصلی بروز پدیده گرد و غبار را وضعیت زمین و تغییر کاربری آن، تخریب جنگل ها و مراتع، کاهش رطوبت خاک به علت کمبود باران و خشکسالی، برداشت بی رویه آب های زیرزمینی و خشک شدن تالاب ها و رودخانه های فصلی بیان کرد.
گل آرایی با اشاره به تاثیراتی که ریزگردها و گردوغبار بر روی سلامتی انسان ها دارند، گفت: هر گرم از ذرات ریزگرد و گرد و غبار صدها هزار باکتری را در بردارد که باعث بروز بیماری های تنفسی در انسان می شود و همچنین پدیده گرد و غبار پیامدهای اقتصادی و اجتماعی از جمله خسارت به واحدهای کشاورزی صنعتی تاسیسات زیربنایی و راه ها دارد.
وی حفظ و احیای اراضی جنگلی و مرتعی با اجرای طرح های نهالکاری، مالچ پاشی و ایجاد باد شکن و اجرای عملیات های آبخیزداری و آبخونداری به منظور تغذیه آب های زیرزمینی و ایجاد کمربند سبز در اطراف شهرها و حفظ و گسترش فضای سبز درون شهری را از راهکارهای کنترل ریزگردها و گرد و غبار دانست.
آران و بیدگل با بیش از 120 هزار هکتار جنگل دست کاشت تاغ در شمالی ترین نقطه اصفهان قرار دارد.
براساس گزارش های سازمان محیط زیست و کارشناسان در ایران علل گرد و غبار و ریزگردها می تواند نسبت به هر شهر متفاوت باشد، اما یکی از اصلی ترین آنها، زمین و دشت های رها شده و خشکی باتلاق ها می باشد و همچنین وجود خشکسالی در منطقه می تواند پیش زمینه ای برای ایجاد زمین های رها شده و در نتیجه پیدایش گرد و غبار شود.
کارشناسان اندازه ریزگردها را از یک تا 10 میکرون اعلام می کنند و تاکید دارند که حتی درختان هم از این پدیده در امان نیستند به طوری که این ذرات می ‌توانند روی گیاهان اثر بسیار منفی بگذارند، روزنه ‌های تنفسی گیاهان را مسدود کنند و به این ترتیب تنفس گیاه متوقف ‌شود، این امر موجب کاهش جذب نور و زرد شدن و ریزش برگ‌ درختان می شود.
کارشناسان همچنین اعلام می دارند؛ زرد شدن و ریزش برگ درختان آثار کوتاه ‌مدت گرد و غبار بر فضای سبز است و این پدیده اثرات طولانی ‌مدت نیز دارد، کاهش رشد درختان و خشک شدن فضای سبز از جمله اثرات طولانی ‌مدت گرد و غبار بر فضای سبز است.
در این حال پزشکان برای در امان ماندن از اثرات منفی ریزگردها و گردوغبار بر روی سلامت ما انسانها توصیه هایی دارند از جمله این که در موقع بروز این پدیده بهتر است کودکان، سالمندان، بیماران قلبی و آنها که ناراحتی های عفونی دارند از منزل خارج نشوند و در صورت اجبار برای خروج از منزل، از یک یا حتی دو ماسک مناسب و فیلتردار برای جلوگیری از ورود ریزگردها به داخل دهان، بینی و ریه ها کمک بگیرند و در صورت نداشتن ماسک از پارچه خیس هم می توان استفاده کرد.
همچنین کارشناسان تغذیه به خوردن میوه های تازه، شیر و لبنیات و نوشیدن آب فراوان در روزهایی که ریزگردها در هوا زیاد است، توصیه می کنند و می گویند: نوشیدن آب، شیر و لبنیات باعث دفع مواد آلوده از طریق کلیه ها و نرم کردن مخاط ریه می شود، بنابراین به مردم توصیه می کنند روزانه 4 تا 6 لیوان آب برای جلوگیری از التهاب ریه و مقابله با ریزگردها مصرف کنند.
بازدید : 593 30 ارديبهشت 1395 ساعت 01:42 ب.ظ
درحال بارگزاری