منابع طبیعی ثروتی است متعلق به همه ملت ها                منابع طبیعی باید به معارف عمومی تبدیل شود (مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای)                                                 این جنگل ها مال همه ملت است باید آن ها را حفاظت کنیم  ( امام خمینی ره )                                                            منابع طبیعی با مردم برای مردم   

هجوم زودهنگام ملخ های کوهاندار تاغ و آغاز عملیات مبارزه در منطقه آران و چهارطاقی شهرستان آران و بیدگل

95/01/19 ...
به گفته مسئول واحد حفاظت اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران وبیدگل با توجه به آغاز عملیات شناسایی ملخ های کوهاندار تاغ از نیمه اسفندماه سال گذشته مشخص گردید کانون های طغیان به علت خشکسالی و گرمی هوا زودتر از موعد شیوع یافته و به شدت در حال گسترش هستند و به منظور جلوگیری از صدمات جبران ناپذیر ناشی از هجوم این ملخ ها به درختان تاغ عملیات مبارزه از منطقه آران و چهارطاقی آغاز گردید .

 

حمید گل آرایی گفت : با توجه به شرایط اقلیمی، ملخ های کوهاندار تاغ در مدت زمان کوتاهی  به ملخ بالغ تبدیل شده و به دنبال آن صدمات جبران ناپذیری به جنگل های دست کاشت و مراتع وارد می کنند.

وی با تاکید بر اینکه هجوم این ملخ ها باعث از دست رفتن پوشش گیاهی تاغ و در نهایت سبب هجوم ماسه های روان به مناطق مسکونی شهری و روستایی می شود، بیان کرد: مراحل کانون یابی، دیده بانی و ردیابی مناطق آلوده به ملخ انجام و با بررسی جمعیت ملخ عملیات مبارزه با این ملخ ها  با استفاده از روش شیمیایی از منطقه آران و چهارطاقی  آغاز گردید .

ایشان در ادامه افزود: به طور معمول سمپاشی و مبارزه با این آفات هرساله از اوایل اردیبهشت انجام می شود اما به منظور جلوگیری از گسترش این ملخ ها و خساراتی که به جنگل های دست کاشت منطقه می زند، امسال عملیات مبارزه زودتر از موعد آغاز شده است .


وی خاطرنشان کرد: با توجه به شناسایی به موقع و آغاز طرح سمپاشی به صورت ضربتی، امید است طغیان ملخ به صورت مطلوبی کنترل و از ورود این آفت به داخل شهرستان جلوگیری شود.

شهرستان آران و بیدگل در شمالی ترین نقطه استان اصفهان با دارا بودن 120 هزار هکتار جنگل های دست کاشت تاغ 40 درصد از تاغزارهای این استان را در خود جای داده که حفظ و نگهداری این جنگل ها به دلیل کویری بودن منطقه از اهمیت بالایی برخوردار است.
 
بازدید : 984 19 فروردين 1395 ساعت 12:10 ب.ظ
درحال بارگزاری