منابع طبیعی ثروتی است متعلق به همه ملت ها                منابع طبیعی باید به معارف عمومی تبدیل شود (مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای)                                                 این جنگل ها مال همه ملت است باید آن ها را حفاظت کنیم  ( امام خمینی ره )                                                            منابع طبیعی با مردم برای مردم   

اعجاز طبیعت در چهارطاقی و چاله سنبک آران و بیدگل

94/01/07 ...
کویر آران و بیدگل داری جاذبه‌های طبیعی و شگفت‌انگیز بی ‌نظیری است که از جمله آن جاذبه‌های واقع در مناطق چهارطاقی و چاله سنبک در فاصله 15 کیلومتری آران و بیدگل است.


چاله‌های بی‌شمار هندوانه دیمی، جنگل‌های تاغ، درختان شگفت‌انگیز پده (بید جنگلی) و تپه های شنی در حاشیه کویر آران و بیدگل از جمله جاذبه‌های شگفت انگیز این مناطق است.
چاله های هندوانه
در بین تپه های ماسه ای در دل کویر آران وبیدگل چاله هایی در منطقه سنبک و چهارطاقی به چشم می خورد که به علت نزدیکی به سطح آب های زیر زمینی، هندوانه دیمی در آن کاشته می شود و انسان را مجذوب و زبان را به تحسین عظمت خدا وامی دارد.

سطح آب در دو منطقه چاله سنبک و چهارطاقی در کویر آران وبیدگل بالاست، به طوریکه با کندن چاله هایی به عمق حدود سه متر به آب می رسیم و این درحالی است که نام کویر همواره منطقه ای بی آب و علف در ذهن تداعی می کند ولی در دل شن های روان در مناطق سنبک و چهارطاقی وضع به گونه ای دیگر رقم خورده است، کشاورزانی که از 300 سال پیش تاکنون با کندن چاله هایی به مساحت 500 مترمربع تا یک هکتار به کشت هندوانه دیم می پردازند، سنتی که مردمان این دیار نسل به نسل و سینه به سینه آن را همچنان حفظ کرده و از آن روزی حلال کسب می کنند.

هر سال در اوایل فروردین ماه زمین های چاله مسطح و آماده کشت تخم هندوانه شده و کشاورزان شروع به کشت می کنند و همچنین برای جلوگیری از ورود حیوانات موذی و به دنبال آن تخریب زمین و محصول دورتا دور آن را فنس کشی و با توری محصور می کنند، بعد از آن زمین کشاورزی به حال خود رها شده و در اوایل تیرماه اولین هندوانه ها به دست می آید.

هندوانه هایی خوشمزه و آبدار با خواص دارویی کم نظیر که به علت پایین بودن قند آن مشتریان خاص خود را دارد، از دیگر خصوصیات این هندوانه ها را می توان برخورداری از پوستی با فیبر فراوان، ضخیم و چرب اشاره کرد که فیبر آن عامل مهم در تسریع عملکرد دستگاه گوارش و ممانعت از یبوست و پوست ضخیم آن باعث افزایش مدت زمان ماندگاری این محصول می شود.

جنگل های تاغ و اسکنبیل
از دیگر جاذبه های این مناطق درختان انبوه تاغ و اسکنبیل است که نمای بسیار زیبایی به این مناطق داده، با توجه به شرایط گرما، خشک و سوزان بودن کویر چنین درختانی آن هم به صورت انبوه و تنومند توانسته اند در برابر این عوامل به حیات خود ادامه دهند.
گویا گرمای سوزان، خشکی و فرسایش شن های روان توانایی تسلیم شدن تاغ و اسکنبیل را نداشته و گویا این کویر است که در برابر درختان تاغ و اسکنبیل سر فرود آورده است.

درختان پده (بید جنگلی)
در مناطق سنبک و چهارطاقی درختانی عجیب و شگفت انگیز دیگری به چشم می خورند که ویژگی منحصر به فردی دارند.
به گفته مسئول واحد بیابان اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران وبیدگل حفره هایی در تنه این درختان وجود دارد که همیشه پر از آب است و پرندگان و سایر موجودات در کویر می توانند از آب آن استفاده کنند.
حمید گل آرایی افزود: ارتفاع این درختان در قسمت هایی از این مناطق حتی به پنج متر هم می رسد که چشم انداز زیبایی به این مناطق داده است، این درختان هم مانند سایر درختان موجود در کویر مقاومت زیادی در برابر کم آبی، خشکی و گرمی هوا دارند و مانعی بزرگ برای حرکت شن های روان در کویر هستند.

تپه های شنی
این تپه ها هم در حاشیه مناطق چهارطاقی و سنبک با طول 90 کیلومتر و عرض تقریبی 10 کیلومتر در قسمتی از نوار بند ریگ دارد و از شمال غرب شهرستان شروع و به سمت جنوب شرق و شمال شهرستان نطنز کشیده شده و چشم انداز زیبایی به این مناطق داده است.
بازدید : 1388 8 فروردين 1395 ساعت 11:17 ق.ظ
درحال بارگزاری