هجوم ملخ‌های کوهاندار به تاغزارهای آران و بیدگل

23 فروردين 1396 ساعت 12:50 ب.ظ
96/01/23 ...
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل از آغاز هجوم ملخ های کوهاندار به تاغ زارهای این شهرستان خبر داد.


رضا شفیعی اظهار داشت: این ملخ ها به سطح سه هزار هکتار از اراضی تاغزارهای حسین آباد بخش کویرات،  چهارطاقی و بخش هایی ازشمال سفیدشهر  هجوم آورده اند.
 
وی تصریح کرد: ملخ های کوهاندار هم اکنون در پوره سن یک هستند و عملیات مقابله ای با آنها در سنین دو و سه و قبل از پروازی شدن انجام می شود.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل با اشاره به تلاش شبانه روزی واحد حفاظت اداره منابع طبیعی و شناسایی به موقع مکان‌های طغیان ملخ، گفت: عملیات مقابله‌ای با این ملخ ها در اواسط اردیبهشت ماه آغاز می شود.
 
وی تاکید کرد: این عملیات به صورت شیمیایی و از طریق دستگاه‌ سمپاش اونیماک و با اعتبار مصوب اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان به صورت کامل انجام می شود.
 
شفیعی اظهار کرد: ملخ‌های کوهاندار از مهم‌ترین آفات درختان تاغ هستند که با تغذیه بیش از اندازه این درختان موجب خشک شدن آنها و در نتیجه فرسایش خاک می‌شوند.
 
وی گفت: هجوم ملخ‌های کوهاندار به تاغزارهای آران و بیدگل هر ساله موجب خشک شدن بخش وسیعی از این تاغزارها می‌شود که این خود موجب حرکت ماسه‌های روان در مناطق آسیب دیده می‌شود.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل افزود: جدا از مباحث حرکت ماسه‌های روان در صورت رشد این ملخ‌ها و رسیدن به پوره سن پنج، این ملخ‌ها به داخل شهر هجوم آورده و آسیب‌های اجتماعی را به شهر وارد می‌کنند.
 
آران و بیدگل با دارا بودن ۱۲۰ هزار هکتار جنگل‌های دست کاشت تاغ، ۴۰ درصد از تاغزارهای استان اصفهان را در خود جای داده است.